| | |

Czym jest tajemnica obrończa? 

Z perspektywy adwokata – obrońcy, mogę napisać, że to świętość. Dlatego też każdy Klient, który chce skorzystać z usług adwokata, jako obrońcy, może być pewien, że to co powie, nie może zostać wykorzystane przeciwko niemu.

O tajemnicy obrończej mówi art. 178 kodeksu karnego, z zgodnie z którym:

Nie wolno przesłuchiwać jako świadków:

  • obrońcy albo adwokata lub radcy prawnego działającego na podstawie art. 245 § 1, co do faktów, o których dowiedział się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę.

Czyli żaden sąd bądź inny organ nie może zwolnić obrońcy z takiej tajemnicy!

W tym aspekcie należy jeszcze rozwinąć dwie kwestie:

  • od kiedy obowiązuje tajemnica obrończa,
  • co obejmuje swoim zakresem.

Tajemnica obrończa rodzi się nawet jeśli jeszcze nie zostałeś formalnie podejrzanym w sprawie, czyli gdy nie postawiono Tobie jeszcze żadnych zarzutów. Wystarczy, że toczy się jakieś postępowanie karne, które może zostać w pewnym momencie skierowane przeciwko Tobie, a Ty już skorzystałeś z pomocy adwokata (powiedzmy poszedłeś po poradę prawną), to już wszelkie fakty, o których adwokat dowiedział się w ramach tych konsultacji, objęte są tajemnicą obrończą.

Również, gdy zostaniesz zatrzymany przez organy ścigania i umożliwią one Tobie kontakt z adwokatem, to nawet jeśli nie „wręczysz” mu upoważnienia do obrony, to w tej sytuacji także wszelkie fakty, o których powiedziałeś adwokatowi są objęte tajemnicą. Zakaz przesłuchania adwokata udzielającego pomocy osobie zatrzymanej aktywuje się niezależnie od tego, czy adwokat został formalnie umocowany do działania.

Co obejmuje tajemnica obrończa? Czy tylko informacje ustne?

Nie tylko informacje ustne. Wszelka korespondencja z obrońcą podlega tajemnicy, w tym sms-y czy maile, jak też inne dokumenty dotyczące okoliczności związanych w wykonywaniem funkcji obrońcy.  Również niedozwolone jest pozyskiwanie dowodów przez stosowanie kontroli i utrwalanie rozmów telefonicznych do obrońcy (podsłuch).

Czy tylko to, co obrońca dowiedział się od podejrzanego/oskarżonego objęte jest ochroną?

Nie tylko. Nie chodzi bowiem tylko o fakty, o których obrońca dowiedział się od samego klienta. Źródłem informacji może być także inna osoba, np. krewni oskarżonego.

Dla zaistnienia tajemnicy adwokackiej nie ma znaczenia rodzaj postępowania. Nieważne czy sprawa dotyczy drobnej kradzieży czy zabójstwa. Każdy ma prawo do takiej samej ochrony.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *