JAK ZŁOŻYĆ ZAWIADOMIENIE O MOŻLIWOŚCI POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA?

Co zrobić, gdy padłaś/eś ofiarą przestępstwa?
Jesteś ofiarą przestępstwa i nie wiesz jak się bronić przed sprawcą?
Pierwszym krokiem powinno być złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Jak tego dokonać?
Możesz wybrać dwa sposoby: zawiadomienie ustne albo pisemne. Obie formy mają swoje plusy i minusy. Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, który rodzaj jest lepszy, gdyż w zasadzie zależy to od potencjalnego czynu. Już tłumaczę dlaczego.
Ustna forma polega na niczym innym, jak na udaniu się do jednostki policji lub prokuratury i zgłoszeniu, że jesteś pokrzywdzonym i chcesz złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przeciwko Tobie. Jak już odczekacie swoje (o ile nie jest to sprawa nagła, gdy np. zostaniesz pobity i cały we krwi swoje pierwsze kroki skierujesz na komendę – wtedy raczej potraktują Cię priorytetowo), to miły Pan lub Pani funkcjonariusz bądź prokurator zaproszą Cię do swojego ciasnego pokoiku, wysłuchają i zaprotokołują to co masz do powiedzenia. Jak dobrze pójdzie i zainteresujesz ich swoją sprawą, to nawet dopytają o pewne szczegóły, które pomogą im w sprawie, jak np. rysopis sprawcy (gdy nie znasz jego danych), potencjalnych świadków zdarzenia i inne możliwe dowody.
Jak już Cię przesłuchają i przyjmą zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, to podziękują i pewnie usłyszysz zdanie w stylu: „zbadamy tę sprawę” czy „zobaczymy co da się zrobić”.
Plusem ustnego zawiadomienia jest bez wątpienia szybkie poinformowanie organów ścigania o zaistniałym zdarzeniu, co w niektórych przypadkach może umożliwić podjęcie szybkiego działania, jak chociażby ujęcie potencjalnego sprawcy lub zabezpieczenie dowodów.
Niekiedy jednak rekomendowałbym złożenie zawiadomienia w formie pisemnej. Dotyczy to chociażby tzw. przestępstw gospodarczych, przeciwko mieniu, czy uporczywego nękania. Mam na myśli przestępstwa, które często wiążą się z licznymi dowodami (np. dokumentami) lub są wielowątkowe. W takim przypadku, w toku składania zawiadomienia w formie ustnej łatwo pominąć pewne istotne okoliczności sprawy lub dowody, a skutki pominięcia części faktów lub dowodów mogą być dotkliwe, gdyż organ na podstawie ubogiego materiału może zwyczajnie uznać, że brak podstaw to wszczęcia postępowania.
Natomiast pisemne zawiadomienie pozwoli nam możliwie najszerzej i najdokładniej opisać co nas spotkało, jakie mamy na to dowody, dlaczego uważamy, że należy się tą sprawą zająć itd. Musicie pamiętać, że jest to pierwsza czynność w sprawie, tzn. jest to impuls dla policji lub prokuratury do podjęcia działania i dobrze sporządzone zawiadomienie może nas już na starcie postawić w lepszej pozycji, gdyż organ (oczywiście przy zastosowaniu zasady domniemania niewinności sprawcy), może być bardziej przekonany o możliwym czynie zabronionym. Ustne zawiadomienie często charakteryzuje się dużym chaosem w opisie i może nie do końca przekonać organy ścigania co do powagi sprawy.
Pamiętaj, że jako pokrzywdzony masz prawo do skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który w Twoim imieniu sporządzi odpowiednie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
O tym co dalej, tj. co gdy postępowanie zostanie wszczęte albo gdy odmówiono Ci zajęcia się Twoją sprawą, będę opisywał w kolejnych wpisach.