STALKING – UPORCZYWE NĘKANIE

Dziś będzie ogólnie, nawet bardzo, bo to dopiero początek cyklu wpisów o stalkingu. Zacznę od największych podstaw, natomiast w kolejnych artykułach postaram się rozłożyć Wam wszystkie aspekty tego przestępstwa na czynniki pierwsze, bo wbrew pozorom o tym czy faktycznie mamy do czynienia z przestępstwem stalkingu decyduje wiele niuansów.
Czym zatem jest ten stalking?
Stalking jest uporczywym nękaniem Ciebie lub Twoich najbliższych, które to nękanie wzbudza u Ciebie lub u tej osoby uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia, udręczenia lub istotnie narusza prywatność Twoją lub Twojej osoby najbliższej.
Kto w tym wypadku jest osobą najbliższą?
Jest nim małżonek, wstępny (np. Twoi rodzice), zstępny (np. Twoje dziecko), rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu (powinowactwo to stosunek łączący jednego małżonka z krewnymi drugiego), osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu (konkubent).
Jakie jeszcze zachowania mogą stanowić stalking?
Stalking jest także podszywaniem się pod Ciebie, wykorzystywaniem Twojego wizerunku, Twoich innych danych osobowych lub innych danych, za pomocą których jesteś publicznie identyfikowany, a to wszystko jest robione w celu wyrządzenia Tobie szkody majątkowej lub osobistej. Jeśli jeszcze brzmi to dość skomplikowanie, to nie martw się, niebawem pojawi się wpis, w którym rozwieje wszelkie wątpliwości odnośnie do wykorzystywania Twojego wizerunku.
Co grozi za stalkowanie?
Za stalking grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, a może być jeszcze wyższa! Sąd może nałożyć na sprawcę stalkingu surowszą karę, gdy następstwem wyżej przedstawionego działania sprawcy będzie targnięcie się przez Ciebie na życie. Wtedy sprawcy grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.
Musisz to pamiętać!
Aby sprawca był karany, tj. aby w ogóle zostało wszczęte postępowanie, musisz poza samym zgłoszeniem tego faktu, także wprost zawnioskować o ściganie sprawcy. Czyli w trakcie pierwszego przesłuchania, gdy będziesz opowiadać co Cię spotkało albo spotyka, musisz również jasno wyartykułować żądanie ścigania sprawcy i jego ukarania i pilnować, aby zostało to zaprotokołowane.
Więcej na temat uporczywości, nękania, poczucia zagrożenia i innych pojęć, które mogą być dla Ciebie nie do końca jasne, a które są niezbędnym elementem stalkingu, dowiesz się już w kolejnych wpisach.